Učitelj joge pokazuje poziciju, a ti već upućuješ sebi kritiku? Tvoje tijelo nije joga tijelo? Ti tu ne pripadaš? Netko je bolji od tebe? Netko će misliti nešto loše o tebi? Sramiš se svog tijela?
Vjerujem da su se ove misli pojavile kod velike većine ljudi koji su stupili nogom na prostirku, bilo na satu joge, pilatesa, ili neke skroz druge tjelesne prakse. Vjerojatno i šire od toga. U bilo kojoj interakciji s drugima. Možda i ispred ekrana dok traje online sat.
Sram. Naš vjerni pratitelj izloženih situacija, izražavanja, prisutnosti, pojave, ponekad i bivanja ispred samoga sebe. Osjećaj toliko puta ponovljen, toliko godina poznat i toliko brz u svojoj pojavi.
U svom radu kao joga učitelj, ali i radu s osobama koje prolaze kroz poremećaj hranjenja i druga stresom i traumom povezana iskustva jasno mi je da su u prostoriji prisutne samokritične misli i osjećaji manje vrijednosti. Često vidim kako se javlja samokritika na samokritiku i taj začarani krug srama se nastavlja iz dana u dan. To su vrlo složene emocije koje traže da ih vidimo, obratimo im se i na kraju upoznamo. No, kako su vrlo neugodne teško im se posvetiti jer je taj začarani krug već toliko utaban i ponekad popraćen samodestruktivnim načinom nošenja što u konačnici još više poveća krivnju i sram.
Postoji mnogo načina na koji se taj glas pokušava razumjeti. Praksa joge (tijelo i um) jedno je od mjesta na kojem se sigurno bude osjećaji povezani sa samokritikom, ali baš time može biti i mjesto gdje pokušavamo razumjeti te promijeniti odnos prema osjećajima samokritike, srama, manje vrijednosti ili važnosti i drugih povreda koje se pojave. To je mjesto gdje takvi osjećaji često rezultiraju i ponašanjem. Primjerice, kada idemo izvan vlastitih granica, radimo više nego što možemo, dolazimo do ozljeda, idemo na stroge dijete i hranimo se restriktivno. Upoznavanje vlastitog glasa kritike je dugi proces i ne događa se sigurno sve u jednom satu. Ponekad sat joge može biti i neugodno iskustvo baš zbog toga što je takav glas vrlo glasan.
Namjera ovog predavanja je ponuditi znanje i direktno iskustvo u radu sa samokritikom. Tjelesne prakse su neizostavno mjesto u kojem se pojavljuju iskustva samokritike i vrlo je važno znati nešto više o takvim iskustvima, načinu odnošenja prema njima i na taj način prevenirati neka od samodestruktivnih ili drugih strogih ponašanja prema sebi. Samokritika nije dio osobnosti koja trajno ostaje nego je iskustvo koje se mijenja i koje treba pažnju i proradu. Samokritika nije nalog za promjenu tijela ili nečega drugog, već unutarnji poziv za ljubavlju. Želja mi je druge naučiti kako da odgovore na tu potrebu.
Predavanje je namijenjeno za sve, kako praktikante tako i za učitelje joge ili drugih tjelesnih praksi.
Ovo su teme koje će se obrađivati na ovom predavanju:
Nakon predavanja, sudionici će dobiti knjižicu o samokritici i tijelu te nekoliko postera kojima mogu podržati i učiniti sigurnim svoj prostor prakticiranja.
O predavačici:
Ivana Kurtov je diplomirani socijalni pedagog, mindfulness učitelj u edukaciji te joga učitelj s posebnim interesom za rad s traumama i poremećajima hranjenja. Svoje iskustvo rada s poremećajima hranjenja počinje prije 5 godina u sklopu Centra BEA kao voditelj grupa podrške implementirajući praksu mindfulnessa i suosjećanja u svom radu. Nastavlja s radom u psihijatrijskoj bolnici Sveti Ivan Jankomir. Sa svojim kolegama osniva Udrugu Mindfulness Hrvatska te trenutku nastavlja doprinositi kao suradnik Udruge. Jogu završava 2019 na edukaciji u Australiji u sklopu centra Byron Yoga Centre. Trenutno je u edukaciji za Mindfulness učitelja u suradnji Udruge Mindfulness Hrv i UK Mindfulness Association. Kombinira terapijsko kliničko iskustvo, mindfulness i jogu u svom radu. Usmjerava svoj rad prema implementaciji komplementarnih praksi poput mindfulnessa i joge u kliničkom okruženju. Posebni interes iskazuje prema kombiniranju takvih praksi s iskustvima traume i poremećaja hranjenja.
Trajanje predavanja: 90 minuta
Datum i vrijeme: 16.04.2021. u 19 sati, u Santoshi
Cijena predavanja: 90 kuna
Prijave na email : info@santosha.hr
Veselimo se susretu!